Kategorie
IZOTONICZNE
Izotoniczne to napoje przeznaczone do stosowania przede wszystkim w trakcie długotrwałego wysiłku, gdzie zwykła woda może okazać się niewystarczająca. Izotonik to napój przygotowany w odpowiedniej ilości wody, który dzięki właściwym proporcją optymalnie nawadnia organizm oraz uzupełnia utracone węglowodany oraz elektrolity takie jak sód czy potas. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układ mięśniowego, jednocześnie niestety tracimy ich bardzo wiele wraz z potem. Napoje izotoniczne to podstawowy suplement w biegach długodystansowych czy kolarstwie.
Czy warto stosować izotoniki?
Wszystko zależy od tego jaki rodzaj wysiłku mamy na myśli. Przy treningach siłowych i ogólnie sportach sylwetkowych, napoje izotoniczne nie pełnią szczególnej roli i nie ma większej zasadności umieszczanie ich w suplementacji. Inaczej wygląda ta kwestia w sportach wytrzymałościowych, gdzie często wysiłek może trwać nawet kilka godzin i powoduje duże straty elektrolitów. Najbardziej klasycznym przykładem, gdzie przyjmowanie izotoników jest niemal niezbędne, będą oczywiście biegi długodystansowe oraz kolarstwo. Również u niektórych osób sprawdzają się np. przy treningach crossfitu, gier zespołowych czy sportów walki.
Izotniki w proszku czy gotowe napoje?
Napoje dostępne w większości sklepów sportowych i spożywczych są z pewnością wygodniejszą opcją i zazwyczaj posiadają bardzo dobre walory organoleptyczne. Największym plusem jest oczywiście brak konieczności używania bidonu oraz łatwa dostępność. Izotoniki w proszku są nieco bardziej problematyczne w przygotowaniu i należy odpowiednio dobrać ilość wody do proszku, aby uzyskać optymalny smak, jednak ich niewątpliwą przewagą jest oczywiście skład. Zazwyczaj są bogatsze w kluczowe elektrolity oraz często są wzbogacane o cenne składniki dodatkowe. Plusem jest także możliwość samodzielnego dobrania dawki dla naszego zapotrzebowania. Jeśli korzystamy więc z tego typu napojów częściej niż okazjonalnie, wówczas izotonik do rozpuszczania będzie lepszą opcją.
Wady napojów izotonicznych
Patrząc na niektóre osoby można się zastanawiać czy na pewno wiedzą do czego służą suplementy których używają. Widok Pana z pokaźnym brzuszkiem który na siłowni popija litry izotoników nie jest niczym szczególnym, jednak pamiętajmy, że niekiedy im więcej tym lepiej nie obowiązuje i lepiej odpuścić przyjmowanie niektórych produktów. Izotoniki przy wysiłku typowo siłowym, trwającym mniej niż 90 minut są całkowicie zbędne, a nawet mogą zaszkodzić, między innymi utrudniając redukcję tkanki tłuszczowej i blokując maksymalną produkcję somatotropiny. Korzystajmy z suplementów z głową, gdyż czasami nawet najlepsze produkty używane w niewłaściwy sposób stają się dla nas przeszkodą.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrego izotonika to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:
- węglowodany,
- potas,
- magnez,
- witaminy b-complex.
Bibliografia:
Effects of an isotonic beverage on autonomic regulation during and after exercise.
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-10-2
Thermal and circulatory responses during exercise: effects of hypohydration, dehydration, and water intake.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9173973/
Running to maintain cardiovascular fitness is not limited by short-term fasting or enhanced by carbohydrate supplementation.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17489012/
Reducing the sodium-potassium ratio in the US diet: a challenge for public health.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22760562/
Does potassium supplementation lower blood pressure? A meta-analysis of published trials.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1649867/
Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5926493/