Kategorie
WĄTROBA I UKŁAD POKARMOWY
Wątroba i układ pokarmowy są szczególnie podane na nadmierne obciążenia w naszym organizmie. Codziennie wykonują ogromną pracę, aby nasze ciało mogło prawidłowo funkcjonować. Suplementy wspierające wątrobę działają wielokierunkowo, dzięki czemu stanowią dla niej doskonałą ochronę, a ponadto wspierają odbudowę uszkodzonych struktur, ponieważ wątroba wykazuje rzadką zdolność do regeneracji Układ trawienny jest również niezwykle złożony, a różnorodność pod względem jakości i ilości pożywienia jakie dostarczamy zmusza go do ciągłej pracy. Prawidłowa produkcja enzymów, odbudowanie flory bakteryjnej czy oczyszczenie ze zbędnych złogów jest kluczowe dla Jego zdrowia i wydajności.
GLAXON Arc Immune 63 kap.
WZMACNIAJĄCE ODPORNOŚĆCena:99,00zł 219,00zł Oczekiwanie na dostawęPromocja
Tudca – najlepszy suplement na wątrobę?
Pod tą nazwą kryje się oczywiście kwas tauroursodeoksycholowy, który w suplementacji prozdrowotnej oraz sportowej znany jest od wielu lat. Należy do najskuteczniejszych produktów wspierających wątrobę oraz drogi żółciowego, a Jego potencjał przekracza działanie najczęściej wybieranych suplementów czy leków jak sylimaryna. Redukuje nadmiar szkodliwych toksyn, ponadto wykazuje zdolność do pobudzania procesów regeneracyjnych wątroby, a dodatkowo pobudza produkcję żółci. Jest to uznany na całym świecie związek, często przyjmowany przy nadużywaniu alkoholu lub jako osłonka do sterydów anabolicznych czy prohormonów. Już niewielkie dawki wpływają na poprawę parametrów wątroby oraz jej ważniejszych enzymów.
N-acetylocysteina – jak dawkować?
Acetylowana postać cysteiny uchodzi za bardzo wartościową formę tego aminokwasu, a jej zakres działania jest naprawdę szeroki. Jest cenionym antyoksydantem, dba o naszą urodę, ale przede wszystkim wspiera narządy wewnętrzne, ze szczególnym uwzględnieniem wątroby. Stanowi doskonałą profilaktykę dla tego organu, jednak często stosujemy zbyt niskie dawki, przez co NAC mocno traci na potencjale. Za kliniczne dawki uważa się jednorazowe porcje 600 mg stosowane 2-3 razy na dobę.
Czy suplementy obciążają wątrobę?
W zdecydowanej większości nie. Suplementy diety mogą nawet w bardzo korzystny sposób działać na wątrobę i pomagają nam na długo zachować jej zdrowie. Najbardziej obciążające związki to te, które zawierają grupę metylową, jednak tyczy się to prohormonów oraz związków z grupy Sarm. W przypadku suplementów takiego ryzyka nie ma, jednak jeśli spotykamy się z opiniami na temat negatywnego wpływu suplementacji na wątrobę, warto dokładnie takie informacje zweryfikować. Bardzo często dochodzi do sytuacji w której osoby zgłaszające takie problemy korzystają regularnie np. z alkoholu, który w tym zakresie jest czynnikiem nieporównywalnie bardziej szkodliwym.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrego suplementu na wątrobę i układ pokarmowy to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:
- tudca,
- NAC,
- inulina,
- enzymy trawienne,
- spirulina.
Bibliografia:
Health Effects and Sources of Prebiotic Dietary Fiber.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6041804/
Prebiotics, probiotics, synbiotics, and the immune system: experimental data and clinical evidence.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25594887/
Oligofructose-enriched inulin improves some inflammatory markers and metabolic endotoxemia in women with type 2 diabetes mellitus: a randomized controlled clinical trial.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24332524/
Review article: enzyme supplementation in cystic fibrosis, chronic pancreatitis, pancreatic and periampullary cancer.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21054452/
Enzyme replacement therapy for primary adult lactase deficiency. Effective reduction of lactose malabsorption and milk intolerance by direct addition of beta-galactosidase to milk at mealtime.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6434367/
Microglia activation in a model of retinal degeneration and TUDCA neuroprotective effects.
https://jneuroinflammation.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12974-014-0186-3
Tauroursodeoxycholate (TUDCA), chemical chaperone, enhances function of islets by reducing ER stress.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006291X10011253?via%3Dihub
Spirulina in Clinical Practice: Evidence-Based Human Applications.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3136577/
Nutritional value of the alga Spirulina.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7732699/
Subchronic toxicity study in mice fed Spirulina maxima.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9849634/