Filtruj według

Producenci
Cena
24 429
Forma
więcej... mniej

Umysł i koncentracja

Suplementy wspierające pracę mózgu stanowią mają fundamentalne znaczenie dla osób pracujących umysłowo czy stawiającymi sobie wysokie wymagania w nauce. Ich podstawowym zadaniem jest optymalizacja pracy naszego mózgu oraz układu nerwowego w celu osiągnięcia maksymalnej koncentracji, skupienia oraz łatwości w przyswajaniu wiedzy. Wiele z nich znakomicie redukuje uczucie zmęczenia, pozwalając nam na dłuższy i bardziej intensywny wysiłek. Suplementy nootropowe są nie tylko doskonałym wsparciem w okresie natłoku pracy czy nauki, gdyż najbardziej zaawansowane z nich mogą przyczyniać się do rozwoju funkcji poznawczych, zwiększać zdolność do kreatywnego myślenia oraz być ważnym czynnikiem w rozwoju naszej inteligencji i sprawności umysłowej.

  • Widok
  • Widok

Nadmiar pracy i codziennych obowiązków dotyczy dzisiaj większości społeczeństwa. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na odpowiednią ilość snu, relaks czy chwilę dla siebie, szczególnie kiedy ciągle działamy pod presją czasu. Wielu rzeczy zdarza nam się zapominać, inne wykonujemy nie do końca starannie, a nasze samopoczucie osiąga przy tym wartości bliskie zera. Przy dłuższym trybie takiego funkcjonowania nawet najprostsze rzeczy stają się dla nas skomplikowane, a cały czas wykorzystujemy nieefektywnie. Jeśli łączymy pracę, naukę, treningi i życia rodzinne wówczas doba wydaje się być dla nas zbyt krótka. Często jednak to nie ilość czasu jest problemem, lecz to w jaki sposób z niego korzystamy.

Wiele suplementów nootropowych przyczynia się do wzrostu poziomu kluczowych neuroprzekaźników w mózgu. Za najważniejsze z nich pod kontem naszego samopoczucia oraz pracy mózgu uważane są dopamina oraz serotonina. W przypadku tej pierwszej od lat najskuteczniejszym produktem zwiększającym jej poziom jest L-DOPA. Jest to naturalna substancja której źródłem występowania jest przede wszystkim Mucuna Pruriens. W celach zwiększenia poziomu serotoniny od wielu lat wykorzystuje się 5-HTP, najcenniejszą pochodną aminokwasu tryptofanu. Neuroprzekaźniki są niezwykle istotne, jednak obecnie suplementy takie jak NSI-189 wchodzą na jeszcze wyższy poziom pozwalając na syntezę nowych neuronów. Obecna suplementacja dla mózgu jest na wyjątkowo zaawansowanym poziomie i może przynosić znakomite efekty.

Środki nootropowe posiadają także inne istotne zalety, przede wszystkim wiele z nich działa bardzo szybko, dlatego idealnie sprawdzają się przed nieplanowanym zadaniem, które wymaga od nas maksymalnego skupienia i długiego pozostania w dobrej dyspozycji. Są bardzo często stosowane także w przypadku długotrwałego i monotonnego wysiłku umysłowego. Zwiększają czujność oraz opóźniają oznaki zmęczenia, stąd często po tego rodzaju suplementy sięgają również zawodowi kierowcy. Wiele suplementów wspierających koncentracje zawiera w składzie również związki pobudzające, dzięki czemu idealnie sprawdza się przy zmęczeniu fizycznym, mentalnym oraz pracy w godzinach nocnych.

Dla większości osób podstawowym założeniem suplementacji produktami wspierającymi naszą sprawność umysłową jest poprawa pamięci oraz koncentracji. Bardzo często tracimy je w raz z wiekiem oraz przy gromadzeniu się zbyt dużej ilości obowiązków. Wiele produktów takich jak Alpha GPC realnie przyczynia się do zmniejszenia zaników pamięci. W odróżnieniu od tradycyjnej choliny, jej acetylowa forma wykazuje zdolność do przekraczania bariery krew – mózg, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajalna. Wiele suplementów pełni też rolę ochronną dla błon i komórek. Pod tym względem zdecydowanie najpopularniejszym związkiem o potwierdzonej skuteczności przez liczne badania jest hupercyna A, od wielu lat ceniona za swoje działanie i intensywnie poszukiwana przez zwolenników dopingu mózgu.

Nasz umysł to nie tylko maksymalna wydajność czy tempo z jakim pracujemy, ale również odgrywa ogromny wpływ w zakresie odczuwania dobrego nastroju oraz samopoczucia. Wiele osób nie potrafi odpowiednio się zrelaksować oraz cieszyć codziennymi czynnościami. Suplementy takie jak PEA wspomagają produkcję naturalnych hormonów szczęścia i pozwalają nam na zwiększone odczuwanie przyjemności. Ponadto zwiększona pewność siebie, łatwość w podejmowaniu decyzji to również ważne części udanego życia.

Doping mózgu – jak działa?

Choć słowo doping wielu osobom będzie kojarzyło się przede wszystkim z nielegalnym wspomaganiem, my mamy na myśli jednak odpowiednią i w pełni bezpieczną suplementację, która pozwoli nam osiągnąć dodatkowe korzyści. Przy intensywnym wysiłku umysłowym trwającym dłuższy okres czasu, najczęściej odczuwamy rozkojarzenie, problemy z koncentracją oraz charakterystyczną gonitwę myśli. Nasz mózg podświadomie pragnie skupić się na czymś całkowicie innym, dlatego dalsza nauka czy praca staje się mało produktywna. Suplementacja produktami nootropowymi czy też zwiększającymi zdolności kognitywne bywa nazywana dopingiem mózgu i nie ma w tym określeniu nic kontrowersyjnego. Suplementy tego typu nie sprawiają, że nasz umysł pracuje ponad naturalne możliwości, lecz umożliwiają wykorzystanie pokładów koncentracji, skupienia i energii w taki sposób, jaki oczekujemy. Wiele z zaawansowanych suplementów z tej grupy zawiera także składniki energetyczne, które zapobiegają zmęczeniu i redukują uczucie znużenia. Doping mózgu jest coraz bardziej popularna niemal w każdej grupie społecznej, nie tylko wśród wybitnych profesorów, ale również u większości ludzi dążących do maksymalizacji efektów swoich działań.

Jakie suplementy na poprawę samopoczucia?

Mimo ciągłego rozwoju i postępu standardu życiowego, coraz więcej osób (również w młodym wieku) zmaga się z depresją bądź początkiem stanów depresyjnych, często o niezidentyfikowanym podłożu. W ciężkich przypadkach oczywiście priorytetem powinny być właściwie dobrane leki, jednak zdecydowana większość osób może zapobiegać rozwojowi takich dolegliwości przy stosowaniu odpowiedniej suplementacji, która w odróżnianiu od środków farmakologicznych nie posiada skutków ubocznych oraz nie działa uzależniająco na nasz organizm. Najbardziej cenionymi produktami działającymi bezpośrednio na nasze samopoczucie są oczywiście 5-HTP oraz Fenyloetyloamina. Pierwszy związek jest pochodną aminokwasu tryptofanu, którego głównym działaniem jest wzrost poziomu serotoniny w mózgu. Ponadto jest jednym z najskuteczniejszych suplementów w walce z bezsennością. Bardzo dobrą informacją dla Jego zwolenników jest wysoka skuteczność, gdzie przy dawkach dobowych około 4,5 mg na każdy kilogram masy ciała aż 93% osób wskazało na odczuwalne poprawę. Warto dodać, że suplementacja nie była łączona ze stosowaniem jakichkolwiek leków psychotropowych. PEA to związek działający nie nieco innych szlakach metabolicznych, znajdujący się między innymi w czekoladzie. Wspiera produkcje naturalnych endorfin oraz odczuwanie przyjemności. Stosowanie suplementów zawierających PEA ma także bardzo korzystny wpływ na mózg, wspierając koncentracje oraz skupienie. Na rynku znajdziemy także inne ciekawe związki promujące znakomity nastrój jak cieszącą się w ostatnich latach ogromnym uznaniem, afrykańską roślinę Sceletium Tortuosum o działaniu prokognitywnym.

Suplementy na poprawę pamięci

Coraz częściej możemy spotkać się z suplementami diety ukierunkowanymi pod poprawę naszej pamięci. Im więcej informacji i faktów musimy zapamiętać, tym jest to dla nas trudniejsze. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje pamięci – długotrwała oraz krótkotrwała. Do najbardziej znanych produktów wspierających procesy zapamiętywania z pewnością możemy zaliczyć Alpha GPC, Acetylokarnitynę czy Gotu Kolę. Są to skuteczne suplementy o bardzo dobrej przyswajalności, które w perspektywie kilku tygodni wykazują poprawę u większości osób. Pamiętajmy jednak o stosowaniu odpowiedniej dawki, gdyż w przypadku ALC wynosi ona około 2-3 g dziennie, co jest nieco większą ilością niż najczęściej używana w suplementach. Istnieją również jeszcze bardziej zaawansowane związki, których działanie zostało wielokrotnie udowodnione jak np. popularny Bromantan, uważany zgodnie przez ekspertów za jedną z najskuteczniejszych metod w walce z zanikami pamięci. Do poprawy pamięci mogą przyczynić się również niektóre witaminy z grupa B w odpowiednich (np. metylowanych) formach. Pamiętajmy jednak, że suplementacja ukierunkowana na pamięć wymaga od nas odpowiedniej systematyczności. Bardzo istotną rolę pełnią również suplementy zawierające Oxiracetam, zwiększający zdolności do nauki, poprawiający kojarzenie faktów oraz ułatwiający zachowanie przejrzystości myśli.

Skutki uboczne nootropów

U osób zdrowych, nie cierpiących na poważne choroby serca oraz zaburzenia neurologiczne nie wykazują one negatywnych objawów. Niektóre suplementy na koncentracje mogą zawierać kofeinę lub inne składniki pobudzające, dlatego nie powinny być stosowane przez osoby z nadciśnieniem. Przeciwwskazaniem do suplementacji są oczywiście także przyjmowane leki z grupy SSRI. Nie powinny być przyjmowane z żadnymi pobudzaczami, a także suplementami wpływającymi na poziom neuroprzekaźników, szczególnie serotoniny. Wbrew obiegowym opiniom suplementy wspierające pracę mózgu nie mają działania uzależniającego i po ich odstawieniu nie odczuwamy żadnych skutków ubocznych.

Suplementy nootropowe dla początkujących

Jeśli jest to nasz pierwszy kontakt z daną grupą produktów, wówczas zawsze podchodzimy do niej z pewną rezerwą i chęcią zapoznania się z charakterystyką ich działania, co jest oczywiście całkowicie naturalne. Nie musimy na start sięgać po najbardziej zaawansowane związki, jednak warto wybierać produkty które posiadają potwierdzone działanie oraz bardzo dobrą biodostępność. Wybierając sproszkowany susz roślin czy też mało biodostępne postacie np. choliny czy lecytyny szybko możemy zniechęcić się do suplementów wspierających mózg. Warto zatem zdecydować się suplementy zawierające odpowiednie dawki takich składników jak:

  • Alpha GPC
  • Bacopa Monnieri
  • Acetyl-L-Karnityna
  • Dynamine
  • Hupercyna A
  • Urydyna
  • Rhodiola Rosea
  • Lion’s Mane

Suplementacja podczas zmęczenia

Przemęczenie organizmu niestety w wielu przypadkach występuje bardzo szybko. Krótkotrwałym rozwiązaniem jest oczywiście przyjmowanie suplementów energetycznych, jednak na dłuższą metę może prowadzić to do problemów z regeneracją układu nerwowego. Bardzo dobrym sposobem na regenerację całego organizmu jest przyjmowanie adaptoenów. Są to suplementy działające witalizująco, zmniejszające zmęczenie oraz regenerujące układ nerwowy. Kilkutygodniowa suplementacja adaptogenami pozwala na doprowadzenie naszego organizmu do homeostazy i znacznie podnosi nasze możliwości na najbliższy czas. Produkty warte szczególnej uwagi z tej grupy to między innymi Żeń-Szeń Indyjski (Ashwaganda), Bakopa drobnolistna oraz Różeniec Górski.

Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy suplementu na umysł i koncentrację to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:

  • galantamina,
  • alpha GPC,
  • bromantan,
  • fenibut,
  • hupercyna A.

Bibliografia:

The Pharmacology of Actoprotectors: Practical Application for Improvement of Mental and Physical Performance.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3762282/
The neuro- and psychophysiological effects of bromantane.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10998997/
A quantitative pharmaco-electroencephalographic analysis of the action of bromantane.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8312546/
The characteristics of the neuropsychotropic activity of bromantane in laboratory animals.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10340117/
Efficacy study of galantamine in possible Alzheimer's disease with or without cerebrovascular disease and vascular dementia in Thai patients: a slow-titration regimen.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1473179/
Effects of galantamine in a 2-year, randomized, placebo-controlled study in Alzheimer’s disease.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3937252/First in human study with a prodrug of galantamine: Improved benefit-risk ratio?
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352873715000293
Therapeutic benefits of phenibut – A review.
https://jprsolutions.info/files/final-file-5d785f5d736c69.35451746.pdf
Phenibut (beta-phenyl-GABA): a tranquilizer and nootropic drug.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11830761/
The effects of alpha-glycerylphosphorylcholine, caffeine or placebo on markers of mood, cognitive function, power, speed, and agility.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4595381/
The effect of 6 days of alpha glycerylphosphorylcholine on isometric strength.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4650143/
L-alpha-glycerylphosphorylcholine antagonizes scopolamine-induced amnesia and enhances hippocampal cholinergic transmission.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1319912/
Neuroprotective effect of treatment with galantamine and choline alphoscerate on brain microanatomy in spontaneously hypertensive rats.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19304299/

Twój koszyk

Brak produktów

Do ustalenia Wysyłka od
0,00zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Zobacz schowki