Kategorie
- » Akcesoria sportowe
- » Aminokwasy
- » Animal
- » Boostery hormonu wzrostu
- » Boostery libido - na potencje
- » Boostery testosteronu
- » Boostery treningowe
- » Inhibitory aromatazy
- » Kreatyna
- » Najlepsze zestawy
- » Odżywki białkowe
- » Odżywki na masę - Gainery
- » Prozdrowotne
- » Regeneracja stawów
- » Spalacze tłuszczu
- » Stymulanty (Energetyczne)
- » Suplementy specjalne
- » Umysł i koncentracja
- » Węglowodany
- » Witaminy i minerały
- » Zamienniki posiłków
- » Zdrowe tłuszcze
- » ZMA
Stymulanty (Energetyczne)
Stymulanty to suplementy o charakterze pobudzającym, których głównym zdaniem jest podniesienie naszego poziomu energii, koncentracji i skupienia, a także zapewnić nam motywację do efektywnego działania. Najczęściej są wykorzystywane przez osoby aktywne fizycznie jako wsparcie przed treningami. W ostatnich latach suplementy energetyczne stały się także częstym sprzymierzeńcem osób pracujących umysłowo oraz obciążonych dużą ilością nauki. Brak odpowiedniej energii sprawia, że każdy nasz wysiłek staje się mniej efektywny, stąd rosnąca popularność suplementów energetycznych na bazie kofeiny i innych, całkowicie innowacyjnych pobudzaczy.
Suplementy pobudzające zdobywają uznanie u osób zapracowanych, aktywnych, które podejmują się na co dzień wielu wyzwań i pragną funkcjonować na najwyższych obrotach. Jeśli znasz uczucie natłoku pracy lub perspektywę ciężkiego treningu po całej zmianie, doskonale wiesz jak ważną rolę mogą odgrywać stymulanty. Pozwalają na osiągnięcie maksymalnej wydolności fizycznej oraz umysłowej w chwili, gdy tego potrzebujemy. Cechą charakterystyczną większości suplementów energetycznych jest błyskawiczne działanie, nawet po kilkunastu minutach od ich przyjęcia. W zależności od użytych składników mogą działać stosunkowo krótko lub bardzo długo. Czas półtrwania składników pobudzających stosowanych w suplementach diety wynosi od około 90 minut do nawet 16 godzin. Część związków w nich zawartych może być odpowiedzialnych np. za wydłużenie czasu działania pobudzaczy.
Najczęściej stymulanty stosowane są przed treningiem, kiedy to potrzebujemy potężnego zastrzyku energii. Pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie czasu jaki spędzamy na sali treningowej, a dodatkowo mogą mieć korzystny wpływ na prezentację naszego ciała. Kofeina jest najpopularniejszym składnikiem energetycznym na rynku od wielu lat. Występuje zarówno w kawie, wszelkiego rodzaju napojach energetycznych czy innych suplementach. Dla osób początkujących dawki wynoszące około 100 mg pozwalają zwiększyć poziom energii na kilka godzin. Pamiętajmy jednak, że tolerancja na składniki pobudzające może bardzo szybko wzrastać, dlatego z czasem przyjmuje się nieco większe dawki dochodzące nawet do 400 mg w porcji.
O stymulanty oparte są zarówno przedtreningówki jak i również wiele spalaczy tłuszczu dostępnych na rynku. Choć większość z nas słusznie kojarzy je przede wszystkim ze wzrostem poziomu energii, to jednak posiadają także cenne właściwości termogeniczne, niektóre mogą być znakomitymi blokerami apetytu, a także wykazują efekt synergii z innymi suplementami. W produktach wieloskładnikowych bardzo często możemy spotkać się z połączeniem wielu składników pobudzających w jednym produkcie, które często uzupełniają swoje działanie i pozwalają osiągnąć nam ogromny przypływ energii.
Kofeina w tabletkach czy kawa?
Wiele osób próbuje ocenić swoją tolerancję za pomocą reakcji na kawę, a więc popularny napój który jest jej naturalnym źródłem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku suplementów diety mamy do czynienia z kofeiną bezwodną, która działa szybko i nie zawiera żadnych dodatkowych związków obecnych w ziarnach kawy. Dodatkowo kofeina pochodząca z kawy zazwyczaj działa nieco wolniej od bezwodnej. Jeśli lubimy smak kawy i staje się ona dla nas codzienną czynnością, wówczas śmiało możemy sięgać po tego rodzaju produkty, nie jest ona jednak w żadnym stopniu skuteczniejsza od tej, którą możemy kupić w postaci suplementów.
Czy mogę łączyć przedtreningówkę z kawą?
Jeśli w posiadanym przez nas produkcie znajdują się składniki pobudzające nie powinniśmy przyjmować go razem z kawą. Kofeina będzie powielać swoje działanie, a jej nadmiar nie zawsze oznacza lepszy efekt. Według badań dawki do 400 mg są dla większości osób maksymalnymi, jakie wykazują skuteczność. Ich zwiększenie może podnosić ryzyko występowania skutków ubocznych np. bólu głowy czy pogorszenie wydolności. Jeśli kofeina jest dla nas zbyt słabym energetykiem nie należy ciągle zwiększać jej dawki, a skupić się na jej połączeniu z innymi stymulantami jak. 2-aminoisoheptane czy Eria Jarensis.
Czy stosowanie pobudzaczy jest bezpieczne?
Jest to grupa suplementów przeznaczona dla osób zdrowych i aktywnych. Podstawowymi przeciwwskazaniami do stosowania suplementów energetycznych są oczywiście wszelkie dolegliwości związane z sercem oraz układem krążenia. Ponadto nie powinny być przyjmowane u osób z nadciśnieniem lub tendencją do dużych skoków ciśnienia. Jeśli nie spożywamy na co dzień napojów energetycznych czy kawy, wówczas każdy suplement pobudzający powinniśmy zacząć stosować od połowy zalecanej porcji, tak aby sprawdzić indywidualną tolerancję organizmu.
Czy guarana podnosi ciśnienie?
Wiele osób uważa guaranę za naturalny energetyk, który z powodzeniem mogą stosować nawet osoby z problemami zdrowotnymi. Otóż guarana jest naturalnym źródłem kofeiny i stopniowo uwalnia ją do krwiobiegu. Potencjał pobudzający jest znacznie mniejszy niż w przypadku klasycznej kofeiny bezwodnej, jednak działanie nieco dłuższe. Wiele zależy również od tego na jakim etapie znajdują się nasze kłopoty z ciśnieniem. Jeśli są to niewielkie wahania, wówczas sugerowane porcje guarany nie powinny mieć negatywnego wpływu na nasz organizm, jednak w przypadku poważnych zmian lub chorób serca również powinniśmy jej unikać.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrego suplementu energetycznego to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:
- kofeina,
- kigelia africana,
- bauhinia purpurea,
- eria jarensis,
- sceletium tortuosum.
Bibliografia:
The effects of Sceletium tortuosum in an in vivo model of psychological stress.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20816940/
Psychoactive constituents of the genus Sceletium N.E.Br. and other Mesembryanthemaceae: a review.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8691846/
Effects of Caffeine on Cognitive Performance, Mood, and Alertness in Sleep-Deprived Humans.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK209050/
Caffeine consumption and target scanning performance.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/640697/
The effects of low doses of caffeine on human performance and mood.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3114783/
Central nervous system stimulant effect of the ethanolic extract of Kigelia Africana.
https://www.researchgate.net/publication/254638497_Central_nervous_system_stimulant_effect_of_the_ethanolic_extract_of_Kigelia_Africana.
Antibacterial activity and isolation of active compounds from fruit of the traditional African medicinal tree Kigelia africana
https://www.researchgate.net/publication/222089717_Antibacterial_activity_and_isolation_of_active_compounds_from_fruit_of_the_traditional_African_medicinal_tree_Kigelia_africana
The effects of a pre-workout supplement containing caffeine, creatine, and amino acids during three weeks of high-intensity exercise on aerobic and anaerobic performance.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2854104/
Biochemical plasticity of synaptic transmission: a critical review of Dale's Principle.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9160/
Flavonoids in Juglans regia L. leaves and evaluation of in vitro antioxidant activity via intracellular and chemical methods.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25133218/
Chemical Composition and the Effect of Walnut Hydrosol on Glycemic Control of Patients With Type 1 Diabetes.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27335580/
Effects of walnut leaf aqueous extract on blood sugar and lipids in male diabetic rats.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18813429/