INHIBITORY KORTYZOLU
Inhibitory kortyzolu to jedne z najbardziej zaawansowanych suplementów wspierających redukcję tkanki tłuszczowej, ale również działają antykatabolicznie i są korzystnym czynnikiem podczas budowania wysokiej jakości masy mięśniowej. Mechanizm ich działania może być różny, w zależności oczywiście od użytych składników, jednak opiera się przede wszystkim na zmniejszeniu ilości kortyzolu produkowanego przez nadnercza. Jest to kataboliczny hormon odpowiedzialny za tworzenie się trudnej tkanki tłuszczowej w dolnych partiach pleców czy brzucha, a także wykazuje silne działanie kataboliczne.
Kortyzol a odchudzanie
Kortyzol jest hormonem produkowanym przez nadnercza i doskonale znanym w świecie kulturystyki jako największe źródło katabolizmu. Niestety nie działa w ten sposób dla tkanki tłuszczowej i nadmierna produkcja kortyzolu często powiązana jest z newralgiczną tkanką tłuszczową w uporczywych miejscach. Jeśli zatem jesteś szczupły, ale w dolnych partiach pleców ciągle zalega irytująca oponka, to prawdopodobnie nadmiar kortyzolu jest za nią odpowiedzialny. Ponadto w nadmiarze może powodować zmniejszenie libido oraz gromadzenie się wody podskórnej. Kontrola poziomu kortyzolu podczas odchudzanie jest więc niezwykle istotna dla wypracowania maksymalnej formy.
Suplementy na obniżenie kortyzolu – jakie wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać, że na rynku znajdziemy mnóstwo suplementów wpływających na kortyzol, niestety tylko wąskie grono z nich jest naprawdę skuteczne. Wiele produktów nie działa w tym zakresie wcale lub w nieodczuwalny sposób. Suplementy przeciwstresowe również nie obniżają Jego poziomu, a jedynie łagodzą negatywne skutki. Do produktów, które realnie obniżają kortyzol zaliczyć możemy te, które zawierają następujące składniki:
- 11-ketotetosteron
- Androst-4-ene-3,11,17 trione (11-OXO)
- 5-Etioallocholen-3b,7b,17b-Triol (5-AT)
- Arimistane
Są to zaawansowane związki posiadające udowodnione działania w badaniach zarówno na tkankach jak i na ludziach w zakresie zmniejszenia produkcji kortyzolu przez nadnercza.
Czy kortyzol zawsze jest szkodliwy?
Tak naprawdę to nie kortyzol jest szkodliwy, ale Jego nadmiar. W niewielkich ilościach hormon ten jest bardzo potrzebny w naszym organizmie np. utrzymania prawidłowego ciśnienia oraz działanie przeciwzapalne. W przypadku nadmiaru skutki są jednak bardzo poważne i mogą negatywnie wpływać zarówno na naszą sylwetkę, jak i również zdrowie. Poza aspektami estetycznymi, często zbyt wysoki poziom kortyzolu to poważne problemy z bezsennością czy pojawienie się stanów depresyjnych. Korzystna jest także produkcja kortyzolu w trakcie treningu, co zwiększa naszą wrażliwość na insulinę i umożliwia efektywne wykorzystanie tzw. okna anabolicznego. Zawsze należy dbać o równowagę organizmu, a do tego potrzebne są wszystkie hormony w odpowiednich proporcjach.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrego inhibitora kortyzolu to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:
- androst-4-ene-3,11,17 trione,
- arimistane,
- 11-ketotetosteron,
- 7-keto.
Bibliografia:
The effect of 7-Keto on weight loss: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0011393X02800315
A comparison of dehydroepiandrosterone and 7-keto dehydroepiandrosterone with other drugs that modulate ethanol intake in rats responding under a multiple schedule.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3360959/
11-Ketotestosterone and 11-Ketodihydrotestosterone in Castration Resistant Prostate Cancer: Potent Androgens Which Can No Longer Be Ignored.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4956299/
Clinical Significance of 11-Oxygenated Androgens.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5819755/
The Rise, Fall, and Resurrection of 11-Oxygenated Androgens in Human Physiology and Disease.
https://www.karger.com/Article/FullText/486036
11-Ketotestosterone Is a Major Androgen Produced in Human Gonads.
https://academic.oup.com/jcem/article/101/10/3582/2764896
Identification of the Designer Steroid Androsta‐3,5‐diene‐7,17‐dione in a Dietary Supplement.
https://www.researchgate.net/publication/331908252_Identification_of_the_Designer_Steroid_Androsta-35-diene-717-dione_in_a_Dietary_Supplement
Studies directed toward a mechanistic evaluation of aromatase inhibition by androst-5-ene-7,17-dione: Time-dependent inactivation by the 19-nor and 5β,6β-epoxy derivatives.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0039128X97000020
Synthesis of Androst-5-en-7-ones and Androsta-3,5-dien-7-ones and Their Related 7-Deoxy Analogs as Conformational and Catalytic Probes for the Active Site of Aromatase.
https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/jm00040a012