Kategorie
SERCE I NARZĄDY WEWNĘTRZNE
Serce i narządy wewnętrzne należą do najcenniejszych skarbów ludzkiego ciała. Ich poważne uszkodzenie jest największym ciosem dla naszego zdrowia, ale już niewielkie zmiany czy dysfunkcje mogą nieść za sobą znaczne niebezpieczeństwo. Suplementy wspierające nasze narządy to doskonałe profilaktyka, a także ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wiele z nich to związki mające udowodnioną skuteczność oraz działające poprzez zaawansowane szlaki metaboliczne, dzięki czemu nie tylko wzmacniają nasze narządy, ale pozwalają na szybkie doprowadzenie naszego ciała do homeostazy.
- 1
- 2
- 1
- 2
Kwasy Omega-3 dla zdrowego serca
Każda osoba interesująca się zdrowym odżywianiem doskonale zdaje sobie sprawę z istotnej roli jaką pełnią kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3. Ich obecność na rynku i długotrwałą historia stosowania oczywiście broni się wiarygodnymi badania. Podczas gdy wiele suplementów na przestrzeni lat traciło na renomie, tak Omega-3 doceniane są coraz bardziej. Posiadają ogromny wpływ na układ krwionośny oraz stanowią profilaktykę dla zdrowego serca. Chronią je przed wieloma chorobami, w tym również przed miażdżycą czy zawałem. Dodatkowo usuwają nadmiar złego cholesterolu, co również ma pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Skuteczność EPA i DHA została wielokrotnie potwierdzone przez niezależne testy kliniczne.
Idebenone – złoty gral wśród suplementów?
Na temat tej formy koenzymu Q10 można powiedzieć wiele. Należy do najbardziej zdumiewających suplementów diety jakie kiedykolwiek występowały na rynku. Posiada ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wydolność organizmu. Choć najbardziej cenimy właściwości neurologiczne, pozwalające na tworzenie się nowych neuroprzekaźników, to wpływ idebenonu na serce również jest niepodważalny. Jest to jeden z najsilniejszych antyoksydantów jakie możemy znaleźć na rynku, a dodatkowo posiada duży potencjał kardioprotekcyjny. Odpowiada za optymalizację procesów energetycznych zawartych w mitochondriach, jednak podkreślając Jego wpływ na serce, warto odnieść się do badań z 2015 roku. Wykazano w nich, że ryzyko niewydolności mięśnia sercowego wzrasta wraz z rosnącymi niedoborami idebenonu.
Jak dbać o zdrowie serca?
Choroby serca należą do najcięższych i najbardziej niebezpiecznych jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia. Właściwa profilaktyka ma więc ogromne znaczenie, jednak warto o nią zadbać odpowiednio wcześnie. Bardzo ważną rolę pełni regularna aktywność, która pozwala nam w zdrowiu i wysokiej formie utrzymać układ krążenia. Wysiłek aerobowy został wielokrotnie doceniony w różnego rodzaju badaniach i niezaprzeczalnie bardzo dobrze wpływa na serce. Ponadto ograniczenie tłuszczy typu trans w diecie oraz kontrola poziomu cholesterolu również będą bardzo istotne. Doskonałym pomysłem są również regularne badania profilaktyczne, przynajmniej jeden raz w roku.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrego suplementu na serce i narządy wewnętrzne to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:
- idebenon,
- tudca,
- omega-3,
- NAC,
- nattokinaza.
Bibliografia:
Nattokinase: A Promising Alternative in Prevention and Treatment of Cardiovascular Diseases.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6043915/
Toxicological assessment of nattokinase derived from Bacillus subtilis var. natto.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26740078/
Long-chain polyunsaturated fatty acid supplementation in infants born at term.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22161363/
Omega-3 fatty acids for cystic fibrosis.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26730723/
The effect of omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation on emotional dysregulation, oppositional behaviour and conduct problems in ADHD: A systematic review and meta-analysis.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26551407/
Microglia activation in a model of retinal degeneration and TUDCA neuroprotective effects.
https://jneuroinflammation.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12974-014-0186-3
Tauroursodeoxycholate (TUDCA), chemical chaperone, enhances function of islets by reducing ER stress.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006291X10011253?via%3Dihub
Sustained efficacy and safety of idebenone in the treatment of Alzheimer’s disease: update on a 2-year double-blind multicentre study.
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-7091-7508-8_30
Idebenone and Neuroprotection: Antioxidant, Pro-oxidant, or Electron Carrier?
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4487815/
The reaction of superoxide radical with N-acetylcysteine.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11053779/
The antioxidant action of N-acetylcysteine: Its reaction with hydrogen peroxide, hydroxyl radical, superoxide, and hypochlorous acid.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/089158498990066X?via%3Dihub
Antioxidant and pro-oxidant effect of the thiolic compounds N-acetyl-L-cysteine and glutathione against free radical-induced lipid peroxidation.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12071352/
The effect of N-acetylcysteine (NAC) on human cognition - A systematic review.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28438466/