L-KARNITYNA
L-Karnityna należy do najpopularniejszych spalaczy lipotropowych i utrzymuje się wśród najpopularniejszych produktów na odchudzanie od wielu lat. Jej skuteczność w zakresie redukcji tkanki tłuszczowej jest jednak wątpliwa i stanowi temat wielu dyskusji wśród ekspertów. Większość badań nie wykazuje jednak jej dużego potencjału odchudzającego, jednak warto podkreślić, że korzystnie wpływa na nasze zdrowie i osiągi sportowe. Porcja 2-3 g winianu l-karnityny przyjęta przed treningiem tlenowym promuje wzrost wytrzymałości oraz zwiększa Jego efektywność. U mężczyzn pod wpływem karnityny zaobserwowano większą ruchliwość plemników.
L-karnityna – warto?
Badania dotyczące L-karnityny nie pozostawiają złudzeń i zgodnie potwierdzają, że suplementacja tym aminokwasem nie jest w stanie przyspieszyć tempa redukcji tkanki tłuszczowej. Transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów który zapewnia l-karnityna odbywa się z udziałem endogennej produkcji i dodatkowa suplementacja nie przynosi pod tym względem korzyści. Dodatkowo nie wykazano także żadnej różnicy w spadku masy ciała u osób przyjmującym 4000 mg l-karnityny dobowo względem grupy stosującej placebo. Jedynym zastosowaniem suplementów które ją zawierają to pora przed treningowa w celu delikatnego podniesienia wytrzymałości.
Czym zastąpić L-karnitynę?
Znacznie lepszym rozwiązaniem podczas odchudzania będzie stosowanie złożonych spalaczy lipotropowych, zakładając oczywiście że unikamy kofeiny. Takie suplementy nie tylko mogą nam pomóc obniżyć masę ciała, ale także korzystnie wpływają na zdrowie i zapobiegają ponownemu otłuszczaniu się organizmu. Jeśli poszukujemy jednak monopreparatu, to lepiej wybrać takie składniki jak:
- Fukoksantyna
- Forskolina
- Ketony Malinowe
- Berberyna
- ProGBB®
Popularność L-karnityny
Skoro suplement ten nie działa odchudzająco, to dlaczego ciągle jest tak popularny?
Na ten aspekt składa się wiele czynników. Najważniejszym jest oczywiście rozbudowana kampania marketingowa wielu producentów, którzy chcąc sprzedać produkt manipulują faktami. Jednak osoby uważnie śledzące rynek suplementów same wywnioskują, że w ostatnich 5 latach jej podaż i tak znacząco się zmniejszyła. Ponadto często dana osoba regularnie ćwiczy, zdrowo się odżywia i stosuje l-karnitynę. Widać efekty na wadzę i w sylwetce więc sięga ponownie po taki suplement, mimo że efekty w całości zawdzięcza swojej pracy. Badania nie pozostawiają złudzeń i jasno wskazują na brak skuteczności w zakresie odchudzania.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrej l-karnityny to warto wybierać produkt oparty o formy mające wysoką przyswajalność.
Bibliografia:
Effect of dietary carnitine isomers and gamma-butyrobetaine on L-carnitine biosynthesis and metabolism in the rat.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6619971/
Significance of renal gamma-butyrobetaine hydroxylase for carnitine biosynthesis in man.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6773946/
Acetyl-L-carnitine supplementation differently influences nutrient partitioning, serum leptin concentration and skeletal muscle mitochondrial respiration.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11925454/
Chronic acetyl-L-carnitine alters brain energy metabolism and increases noradrenaline and serotonin content.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22549035/
Protective effects of acetyl-L-carnitine on neurodegenarative changes in chronic cerebral ischemia models and learning-memory impairment.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22297753/
L-Carnitine Supplementation in Recovery after Exercise.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5872767/
The Effects of L-Carnitine Supplementation on Performance During Interval Swimming.
https://www.thieme-connect.de/products/ejournals/abstract/10.1055/s-2007-1021044
Effects of L-carnitine supplementation on physical performance and energy metabolism of endurance-trained athletes: a double-blind crossover field study.
https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00334420
The Effects of Acute L-carnitine Supplementation on Endurance Performance of Athletes.
https://journals.lww.com/nsca-jscr/Fulltext/2014/02000/The_Effects_of_Acute_L_carnitine_Supplementation.26.aspx
Prolonged oral L-carnitine substitution increases bicycle ergometer performance in patients with severe, ischemically induced cardiac insufficiency.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10686664