GLUTAMINA
Glutamina to aminokwas endogenny, który obficie występuje w mięśniach szkieletowych. Podstawowe korzyści wynikające z jej przyjmowania to wsparcie układu immunologicznego, potencjał odkwaszający układ pokarmowy oraz prozdrowotne działanie w zakresie zwalczania niektórych rodników. Sama L-Glutamina jako suplement dla sportowców nie ma wpływu na poprawę wyników treningowych oraz w żaden bezpośredni sposób nie przyczynia się do poprawy skład ciała. Niektóre badania sugerują wpływ glutaminy na poziom kortyzolu, jednak póki co pozostaje to w sferze spekulacji.
Glutamina – działanie antykataboliczne
To właśnie z potencjałem chroniącym nasze mięśnie przed degradacją kojarzymy ten aminokwas. W teorii powinna w sytuacji stresowej stać się paliwem dla naszego organizmu i zapobiegać pozyskiwaniu glutaminy z mięśni. Ponadto wielokrotnie producenci starali się przytoczyć jej znaczący wpływ na redukcję poziomu kortyzolu, co ostatecznie nie okazało się prawdą. Niestety, w suplementacji sportowej glutamina nie ma większego zastosowania i w żaden istotny sposób nie wpływa na naszą sylwetkę czy parametry treningowe. Pamiętajmy jednak, że nie czyni to z niej suplementu bezwartościowego, gdyż na innych płaszczyznach jej zastosowanie może być kluczowe dla wielu z nas.
Jakie dawkować L-glutaminę?
Wielu kulturystów promuje teorie, w której zalecane są bardzo duże dawki glutaminy dziennie, sięgające nawet 20-30g. Obecnie jednak ciężko się z tym zgodzić, gdyż badania przeprowadzane na temat jej właściwości zgodnie sugerują, że dawki rzędu 3-5g dziennie w dwóch porcjach są równie efektywne z punktu widzenia alkalizacji organizmu czy naszej odporności co 40g dziennie. Odpowiednia pora na przyjmowanie l-glutaminy to czas wieczorny, pora po treningowa lub okres poranny. Nie zalecamy stosowania tego aminokwasu w dużych dawkach bezpośrednio przed treningiem, gdyż część badań sugeruje nieznaczne, ale jednak pogorszenie parametrów wysiłkowych.
Glutamina – czy warto?
Naszym zdaniem nie do końca. Jeśli szukamy uzupełnienia suplementacji prozdrowotnej, wówczas oczywiście możemy sięgnąć po suplementy z glutaminą. W innym przypadku łatwo znajdziemy produkty o większej skuteczności, a przy tym niekoniecznie wyższej cenie. W celach sportowych nie ma większego sensu przyjmowanie glutaminy, a kwestie regeneracji warto rozwiązać odpowiednim odżywianiem, snem oraz uzupełnieniem diety w najważniejsze aminokwasy BCAA oraz EAA.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrej glutaminy to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie.
Bibliografia:
Glutamine: Metabolism and Immune Function, Supplementation and Clinical Translation.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266414/
Glutamine and glutathione at ICU admission in relation to outcome.
https://portlandpress.com/clinsci/article/122/12/591/68998/Glutamine-and-glutathione-at-ICU-admission-in
Glutamine-dependent changes in gene expression and protein activity.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15386529/
Enteral glutamine stimulates protein synthesis and decreases ubiquitin mRNA level in human gut mucosa.
https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpgi.00385.2002
The Emerging Role of Glutamine as an Indicator of Exercise Stress and Overtraining.
https://link.springer.com/article/10.2165%2F00007256-199621020-00002
Liver regeneration with l-glutamine supplemented diet.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24918725/