Witamina B8 najczęściej występuje pod nazwą inozytolu. Jest to związek posiadający zdolność do samodzielnej syntezy w organizmie, jednak jego ewentualne braki powinny być uzupełnianie w raz z pożywieniem, a w niektórych przypadkach również w postaci suplementów diety. Według badań największe korzyści odnotujemy przyjmując go w raz z innymi witaminami z grupy B, jednak już sam inozytol posiada szereg pozytywnych właściwości, które postaramy się omówić w dalszej części artykułu.
Inozytol jak już wspominaliśmy może być syntezowany przez organizm, dlatego właściwym dla niego określeniem jest pseudowitamina. Fachowo jest to organiczny związek chemiczny należący do cukroli posiadający sześć grup hydroksylowych. w 1941 po raz pierwszy dokładnie opisano Jego funkcje metaboliczne, mimo że został odkryty już wiele lat wstecz.
Spis treści
Produkty spożywcze zawierające inozytol
Związki naturalnie wytwarzane przez organizm rzadko sprawiają nam niedobory. Jednak pamiętajmy, że nie zawsze (a właściwie bardzo rzadko) nasze ciało produkuje optymalne ilości do funkcjonowania czy osiągnięcia maksymalnych korzyści. Ze względu na bardzo cenne właściwości witaminy B8 dla naszego układu nerwowego warto zadbać również o podaż tego mikroelementu ze źródeł zewnętrznych.
Niestety Inozytol nie jest zbyt obfitym składnikiem w pożywieniu i w razie chęci osiągnięcia wyraźnych korzyści konieczna jest dodatkowa suplementacja. Naturalnymi źródłami jego występowania są jednak mięso, mleko oraz inne przetwory mleczne. Z produktów pochodzenia roślinnego wyróżnić możemy właściwie głównie zboża oraz niektóre warzywa, jednak pamiętajmy, że nie są to ilości ponadprzeciętne.
W przypadku większości witamin z grupy B właściwa dieta w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie, jednak inozytol jest dość specyficzny i ubogo występuje w konwencjonalnej żywności. Pamiętajmy jednak, że jest to tzw. pseudowitamina i produkcja w naszym organizmie w pewien sposób nadrabia braki wit. B8 w żywności.
Witamina B8 (Inozytol) – wpływ na organizm
Podstawową właściwością inozytolu jest oczywiście wpływ na układ nerwowy człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem neuroprzekaźników, do których produkcji związek ten jest niezbędny. Najbardziej istotne to oczywiście dopamina oraz serotonina, dla której jednak alternatywą może być suplementacja 5-HTP. Zaburzenia związane z ich syntezą są bardzo mocno odczuwalne i powodują pogorszenie pracy mózgu, a niekiedy prowadzą nawet do depresji. Przypuszcza się także, że witamina B8 może wspomagać anabolizm w mięśniach szkieletowych, jednak póki co mamy zbyt dużą ilość sprzecznych badań na ten temat by potwierdzić taką właściwość. Nie mniej sportowcy sylwetkowi bardzo chętnie sięgają po duże dawki inozytolu jako niehormonalnego anabolika.
Bardzo ciekawą i co najważniejsze w pełni potwierdzoną funkcją jaką pełni w organizmie jest wpływ na PCOS. W ciągu ostatnich kilku lat odkryto, że niski poziom inozytolu może prowadzić do występowania oraz rozwoju Zespołu policystycznego jajników, na co niestety cierpi coraz więcej kobiet w zróżnicowanym wieku. Inozytol działa tutaj przede wszystkim na zasadzie ograniczenia rozwoju hiperinsulinemii, która jest bezpośrednią przyczyną powstawanie PCOS. W ten sposób B8 reguluje również występowanie owulacji u kobiet gdy te są zaburzone. Ma korzystny wpływ na układ hormonalny oraz funkcje seksualne u kobiet.
Inozytol w układzie hormonalnym kobiet pełni jeszcze jedną bardzo istotną funkcje. Przede wszystkim jest on czynnikiem zmniejszającym ryzyko pojawienia się, a także rozwoju hiperandrogenizmu. Jest to stan w którym męskie hormony są produkowane w organizmie kobiety w ilościach przekraczających te, które uchodzą za referencyjne. Inozytol jest powiązany także z naturalnym wzrostem progesteronu, a ponadto usprawnia gospodarkę węglowodanową, zwiększając dodatkowo wrażliwość komórek na działanie insuliny, działając jako mimetyk dla tego hormonu.
Witamina B8 występuje również w mózgu, wątrobie oraz krąży w krwiobiegu. Może być również wytwarzana przez niektóre bakterie wchodząc w skład fosfolipidów oraz błon komórkowych. Nie sposób pominąć wpływu inozytolu na insulino wrażliwość, co przekłada się nie tylko na nasze zdrowie, ale także estetykę sylwetki i łatwiejszą redukcję tkanki tłuszczowej.
Niedobór witaminy B8
Zapotrzebowanie na każdy składnik pokarmowy czy też mikroelement jest kwestią mocno indywidualną i podobnie wygląda to w przypadku inozytolu. Przyjmuje się, że dla przeciętnej osoby optymalna dawka dobowa to około 1 g, jednak już niewielka aktywność fizyczna czy dolegliwości związane z układem hormonalnym mogą zwiększać nasze zapotrzebowanie nawet kilkukrotnie. Pamiętajmy zatem o tym, gdyż wartości referencyjne, a praktyka to najczęściej dwa zupełnie różne bieguny.
W przypadku występowania zespołu policystycznego jajników warto skonsultować z lekarzem temat suplementacji inozytolem. Choć jest to naturalny związek, dodatkowo produkowany przez organizm, warto uwzględnić jego dawkę precyzyjnie, zwłaszcza jeśli miałby być łączony z rożnego rodzaju lekami. Niedobory objawiają się między innymi wspomnianą już skłonnością do PCOS, nadmierną produkcją hormonów męskich u kobiet, nieregularną miesiączką, a czasami również pogorszonym samopoczuciem i ogólnym zmęczeniem.
Suplementacja inozytolem
Jest to łatwo dostępny suplement diety który bez najmniejszego trudu dostaniemy w każdej aptece, dobrych sklepach z suplementami diety oraz poprzez serwisy internetowe. Na rynku występuje w różnych dawkach oraz pod wieloma postaciami.
Najbardziej wydajną formą jest oczywiście proszek, pozwala nam łatwo dostosować dawkę do naszego zapotrzebowania, a ponadto jest znacznie bardziej wydajny i ekonomiczny względem form kapsułkowych czy też tabletek. Zawsze wybieramy producentów o uznanej marce i silnej pozycji na rynku. W przypadku produktów witaminowych jakość zawsze powinna być na pierwszym miejscu.
Bibliografia:
- Edward Bańkowski: Biochemia: podręcznik dla studentów uczelni medycznych. Wrocław: Urban & Partner, 2004, s. 262, 579.
- Inositol as putative integrative treatment for PCOS.
- Pharmacodynamics and pharmacokinetics of inositol(s) in health and disease.
- Inositol and human reproduction. From cellular metabolism to clinical use.
- The use of inositol(s) isomers in the management of polycystic ovary syndrome: a comprehensive review.
- Inositol in Polycystic Ovary Syndrome: Restoring Fertility through a Pathophysiology-Based Approach.
- Combining treatment with myo-inositol and D-chiro-inositol (40:1) is effective in restoring ovary function and metabolic balance in PCOS patients.
- Nutritional and Acquired Deficiencies in Inositol Bioavailability. Correlations with Metabolic Disorders.
- Inositol supplementation in women with polycystic ovary syndrome undergoing intracytoplasmic sperm injection: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials.
- Reflections on inositol(s) for PCOS therapy: steps toward success.
- Synthesis of (±)-myo-inositol 4-methylenephosphonate via Rh-Catalyzed hydrogenation of vinylphosphonate.
Konsultacja merytoryczna: LEK. MARCIN KUBISA