POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Witamina B17 (amigdalina) – opis, działanie, występowanie, źródła 0

Witamina B17 (amigdalina) - opis, działanie, występowanie, źródła

Amigdalina jest glikozydem, którego naturalnymi źródłami są pestki wielu owoców. Pierwszy raz została wyodrębniona we Francji już w roku 1830, a więc cieszy się niemal 200 letnią historią. Czego zatem udało nam się dowiedzieć na jej temat w tak długim okresie czasu?

Przede wszystkim witamina B17 ( choć taka nazwa spotykana jest zdecydowanie rzadziej ) jest obiektem olbrzymich kontrowersji wśród specjalistów onkologicznych. Od lat jest promowana jako alternatywna metoda leczenia nowotworów, jednak póki co nie uznano jej w środowiskach medycznych. Liczne kontrowersje, wymiana zdań oraz tysiące badań – tak najlepiej można podsumować jej obecność na rynku.

Produkty spożywcze zawierające witaminę B17 (amigdalinę)

Przede wszystkim jej źródłem są pestki owoców, nadające im charakterystyczny gorzki posmak. Nie są one oczywiście tak kontrowersyjnym tematem jak samo przyjmowanie jej doustnie, jednak i w tym przypadku możemy spodziewać się pewnych skutków ubocznych. Nawet amigdalina zawarta w pestkach moreli. brzoskwiń, jabłek itp. która jest naturalna może okazać się szkodliwa, gdyż nie przeprowadzono dostatecznie precyzyjnych badań klinicznych, które potwierdzałyby ich bezpieczeństwo.

Przy spożywaniu amigdaliny z naturalnych źródeł może dochodzić do poważnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Objawy które temu towarzyszą to między innymi biegunka, niestrawność oraz uczucie zgagi. Zjadając więc owoce takie jak wiśnie, morele itp. raczej należy podarować sobie ich pestki, gdyż potencjalnie mogą one przynosić więcej zagrożeń i strat niż realnych korzyści.

Produkty spożywcze zawierające witaminę B17 (amigdalinę)

Amigdalina – wpływ na organizm

Obecnie witamina B17 pozostaje jedynie suplementem diety dla osób, które są fanami niekonwencjonalnych metod leczenia. Często także promowana jest przez znachorów, którzy bez żadnych oporów próbują wykorzystać ją do własnych celów zarobkowych, nie zwracając przy tym uwagi na zdrowie, a być może nawet jego utratę przez swoich pacjentów.

W medycynie została zastosowana po raz pierwszy w roku 1920 na terenie Stanów Zjednoczonych. Po kilkunastu latach stała się coraz bardziej popularna, pomimo tego że żadne niezależne badanie nie udowodniło jej skuteczności. Co więcej, już wtedy pojawiały się potencjalne doniesienia na temat jej szkodliwości. Cały czas jednak próbowano wprowadzać nowe teorie, odnośnie sposobu działania amigdaliny w walce z nowotworami. Enzymy powodują jej przekształcanie to bardzo toksycznego cyjanowodoru i to własnie on miał odpowiadać za działanie przeciwnowotworowe. Wierzono, że komórki nowotworowe w przeciwieństwie do zdrowych cechują się większą zawartością beta – glukoronizady oraz mniejszą rodanazyny, która hamuje trujący potencjał cyjanów. Niestety w praktyce okazało się, że ilość kluczowych enzymów w przypadku komórek zdrowych i zarażonych jest podobna.

Amigdalina - wpływ na organizm

Jako, że działania tego związku przez długi czas nie udało się potwierdzić, została ona definitywnie wycofana z zastosowania medycznego. Brak skuteczności oraz liczne skutki uboczne u pacjentów sprawiły, że zainteresowanie witaminą b17 spadło na dalszy plan. Po wielu latach jednak wraca ona do łask, na szczęście nie medycznych i profesjonalne placówki onkologiczne z pewnością nie podadzą nad amegdaliny jako metody leczenia nowotworów. Oczywiście nadal występuje ona na rynku i bez trudu dostaniemy ją chociażby w drodze sprzedaży internetowej.

Nasuwa się jednak pytanie – skoro żadne badanie nie potwierdziło jej skuteczności, to dlaczego zdobyła taką popularność?

Cóż, przede wszystkim sprostujmy – wiarygodne badanie. Bez trudu znajdziemy różnego rodzaju testy w warunkach In vitro które wypadają bardzo obiecująco. Jak jednak wiemy, to co działa w określony sposób na poziomie komórkowym, niekoniecznie tak samo wpłynie już na cały organizm. Ponadto środowisko żołądka sprawiało, że lek podawany oralnie praktycznie wcale nie docierał do komórek, a sam wywoływał skutki uboczne na płaszczyźnie przewodu pokarmowego. Poza zatruciem cyjankiem zanotowano raptem 1 poprawę na kilkaset prób przy stosowaniu amigdaliny.

Niedobór witaminy B17

Brak precyzyjnych wytycznych dotyczących zapotrzebowania na ten związek. Osoby zdrowe z pewnością nie powinny przyjmować suplementów z B17 jak i również nadmiernie spożywać pestek owoców zawierających amigdalinę.

Niedobór witaminy B17

Suplementacja amigdaliną (witaminą b17)

Suplementacja witaminą b-17 nie jest wskazana i warta ponoszonego ryzyka. Ze względu na brak wiarygodnych badań potwierdzających jej skuteczność oraz możliwe skutki uboczne wybierana jest przez osoby najczęściej mocno zdesperowane, które szukają każdego ratunku. Odrzucając jednak emocje na bok możemy łatwo dostrzec, że cyjanowodory niosą za sobą poważne zagrożenie zatruciami.

Szczególne ryzyko przyjmowania B17 następuje w przypadku niekorzystnego stężenia w organizmie innych witamin czy związków mineralnych. Udowodniono sporą zależność pomiędzy amigdaliną, a witaminą b-12, której niski poziom w krwiobiegu może podnosić ryzyko zatrucia.

Niestety ciągle notuje się przypadki przyjmowania dużych dawek b-17 u osób zdrowych, które są przekonane iż stosują właściwą profilaktykę przeciw nowotworowi. Często jednak takie przypadku kończą się na toksykologii, dlatego nie powinniśmy ulegać teorią spiskowym dotyczącym niektórych produktów, a profilaktykę możemy podejmować w bardziej bezpieczny i ekonomiczniejszy sposób.

Suplementacja amigdaliną (witaminą b17)

Bibliografia:

  1. Newmark J., Brady R.O., Grimley P.M., et al.: Amygdalin (Laetrile) and prunasin beta-glucosidases: distribution in germ-free rat and in human tumor tissue.
  2. Amygdalin from Apricot Kernels Induces Apoptosis and Causes Cell Cycle Arrest in Cancer Cells: An Updated Review.
  3. Milazzo S., Ernst E., Lejeune S., et al.: Laetrile treatment for Cancer, 2011.
  4. Molecular mechanism of amygdalin action in vitro: review of the latest research.
  5. Toxicity and Toxicokinetics of Amygdalin in Maesil ( Prunus mume) Syrup: Protective Effect of Maesil against Amygdalin Toxicity.
  6. Barwin M., Wiergowski M., Sein Anand J.: Accidental poisoning with peach seeds used as anticancer therapy– report of two cases, 2013.
  7. Protective Effect of Amygdalin on LPS-Induced Acute Lung Injury by Inhibiting NF-κB and NLRP3 Signaling Pathways.
  8. Amygdalin ameliorates the progression of atherosclerosis in LDL receptor‑deficient mice.

Konsultacja merytoryczna: LEK. MARCIN KUBISA

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba kliknięć 115

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *