Inozyt to witamina o której stosunkowo mało się mówi w świecie medycyny i suplementacji. Najlepiej świadczy o tym chociażby fakt, że nie ustalono nawet orientacyjnego zapotrzebowania na nią u osób dorosłych, jak ma to miejsce w zdecydowanej większości witamin czy soli mineralnych. Tak czy inaczej wstępnie szacuje się, że podaż na poziomie 1 grama będzie optymalna dla prawidłowego funkcjonowania. Jest to oczywiście wartość zmienna, która pod wpływem wielu czynników może ulegać zmianom.
Witamina B16 jest umowną nazwą, która mimo powszechności w obiegu branżowym nigdy nie została oficjalnie potwierdzona. Mimo to, właściwości inozytu w kwestii spełnienia zasad witaminowych są jednoznaczne i nie ma podstaw by je podważać. Sam inozyt został opisany po raz pierwszy w roku w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i od tego czasu stopniowo wzrastała ilość ciekawych publikacji na Jego temat. Mimo wielu potwierdzonych właściwości korzystnie wpływających na nasze zdrowie nigdy nie zdobył on popularności tak dużej, jak niektóre witaminy z grupy B. Być może wynika to jeszcze ze stosunkowo młodego wieku w porównaniu od innych związków wchodzących w skład B-Complex.
Spis treści
Produkty spożywcze zawierające witaminę B16 (inozyt)
Inozyt krąży w organizmie w stanie wolnych w wielu częściach naszego ciała. Najwięcej znajdziemy go oczywiście w mózgu, mięśniach szkieletowych oraz wątrobie. Może znajdować się także w moczu, jednak w przypadku otrzymania takich wyników badań należy skonsultować je ze specjalistą, gdyż może być to oznaka niektórych chorób. W żywności znajdziemy go bez większego trudu, choć nie można wskazać jednego, najlepszego źródła inozytu w diecie. Warto jednak w codziennym menu uwzględnić takie produkty jak:
- Orzechy
- Fasola
- Drożdże piwne
- Warzywa strączkowe
- Kapusta
- Winogrono
- Niektóre cytrusy
- Mięso
- Podroby
- Kiełki pszenicy
Jak widać zatem dieta większości z nas zawiera sporo produktów zawierających witaminę B-16 co niewątpliwie jest jej plusem. Ze względu na łatwość dostarczania w raz z pożywieniem rzadko zdarzają się jej niedobory, a sytuacje gdzie są one znaczące zdarzają się bardzo sporadycznie i dotyczą przede wszystkim osób niedożywionych.
Znacznie ważniejszą kwestią od dostarczeniu odpowiedniej ilości inozytu jest jego utrzymanie. O ile chętnie korzystamy z Jego źródeł, tak jeszcze chętniej spożywamy produkty zwiększające w dużej mierze jego wypłukiwanie z organizmu. Co zatem należy zrobić?
Przede wszystkim podstawą jest ograniczenie spożywania alkoholu który uważany jest za największego wroga wit. B-16. Ponadto bardzo szkodliwy wpływ ma również coca- cola oraz czekolada. Miłośnicy picia dużej ilości kofeiny również powinni zwrócić uwagę na stężenie inozytu. Jego wydalanie mogą nasilić także niektóre leki, jednak w przypadku ich stosowania o ewentualnej suplementacji powinien decydować lekarz prowadzący. Oczywiście, mamy świadomość że nie da się wyelminować wszystkich czynników wpływających na Jego poziom, jednak z pewnością można je co nieco ograniczyć, co z pewnością korzystnie wpłynie również na nasze zdrowie.
Witamina B16 – wpływ na organizm
Inozyt w nieznacznej ilości produkowany jest w przewodzie pokarmowym, a dokładniej mówiąc przez naszą florę bakteryjną. Taka ilość jest oczywiście zdecydowanie zbyt mała aby pokryć całość naszego zapotrzebowania, dlatego też odpowiednie odżywianie i produkty spożywcze bogate w inozyt są niezbędne. W niektórych przypadkach ważną rolę odgrywa również suplementacja, jednak dotyczy ona przede wszystkim osób o dużym zapotrzebowaniu. Pomocne okazują się być również probiotyki.
Inozyt jest znany przede wszystkim z funkcji rozrzedzania cholesterolu, a co za tym idzie przyczynia się do zdrowia naszego układu krwionośnego i profilaktycznie może chronić nasze ciało przed wieloma chorobami powiązanymi z sercem. Metabolizuje cholesterol oraz promuje jego skuteczne wydalanie z organizmu w nadmiarze. Jest to szczególnie istotne u osób starszych, spożywających dużo tłuszczy zwierzęcych bądź nieaktywnych fizycznie.
Kolejnym aspektem w którym witamina B16 pełni ważną rolę jest nasza uroda, a uściślając stan naszej skóry. Ogólnie udowodniono wiele razy, że witaminy z grupy B np. biotyna są bardzo istotne w zakresie poprawy stanu naszej cery. Inozyt również się do tego przyczynia, działając przede wszystkim ochronnie przed szkodliwym promieniowaniem. Jest to wewnętrzna protekcja dla naszej skóry, co zapewnia jej zdrowie, młody wygląd oraz zmniejsza ryzyko potencjalnego nowotworu.
Niedobór inozytu
Wiele witamin czy składników mineralnych posiada niedobory bardzo trudne do zauważenia gołym okiem i najczęściej wychodzą one dopiero po wykonaniu dokładanych badań. W przypadku inozytu wygląda to nieco inaczej, gdyż sporo skutków niedoboru jest bardzo łatwo dostrzec.
Charakterystyczną cechą jest wysuszenie skóry, paznokci i włosów. Dodatkowo stają się one łamliwe i łatwo ulegają uszkodzeniom zewnętrznym. Są to pierwsze oznaki niedoborów i już wtedy warto podjąć odpowiednie działanie jeśli nie prowadziliśmy do tej pory właściwej profilaktyki prozdrowotnej. Poza wysuszeniem, w późniejszym czasie pojawiają się również plamienia, przebarwienia oraz wypryski skórne, jednak dotyczy to już poważnych i przede wszystkim długotrwałych niedoborów.
Warto także podkreślić możliwość stłuszczenie oraz zwyrodnienie wątroby, szczególnie jeśli nadużywamy do tego alkohol bądź stosujemy leki obciążające ten narząd.
Suplementacja inozytem
Nie jest szczególnie popularna w naszym kraju i niewiele wskazuje na to, aby tendencja ta miała się odmienić. Mimo wszystko warto w niektórych przypadkach o nią zadbać bądź przynajmniej zminimalizować czynniki wpływające na usuwanie inozytu z organizmu.
Na rynku czołowi producenci suplementów prozdrowotnych posiadają w ofercie witaminę B-16 więc mamy do niej dostęp. Oczywiście, nie jest tak powszechnie występująca w aptekach czy sklepach jak niektóre witaminy, nie mniej jeśli będziemy jej potrzebować z pewnością jest w naszym zasięgu.
Bibliografia:
- Is N,N-dimethylglycine N-oxide a choline and betaine metabolite?
- Dimethylglycine Deficiency and the Development of Diabetes.
- Elevated plasma dimethylglycine is a risk marker of mortality in patients with coronary heart disease.
- Dimethylglycine sodium salt protects against oxidative damage and mitochondrial dysfunction in the small intestines of mice.
- In vitro free radical scavenging capacity of dimethylglycine sodium salt and its protective ability against oleic acid hydroperoxide-induced oxidative damage in IPEC-J2 cells.
- Effects of sarcosine and N, N-dimethylglycine on NMDA receptor-mediated excitatory field potentials.
- Plasma dimethylglycine and risk of incident acute myocardial infarction in patients with stable angina pectoris.
- N, N-Dimethylglycine decreases oxidative stress and improves in vitro development of bovine embryos.
Konsultacja merytoryczna: LEK. MARCIN KUBISA
Jaka jest roznica miedzy inozytol – wit B8 a inozyt?