Kwas orotowy jest pochodną uracylu, określany przez wiele lat mianem witaminy B13. Obecnie jednak wciąż trwa spór i podzielność zdań na ten temat, jednak oficjalnie nie jest on uznawany za pełnoprawną witaminę. Znany jest przede wszystkim z suplementów diety dla sportowców, gdzie często jego cząstka łączy się z inną zwiększając jej biodostępność oraz stabilność w ustroju.
Spis treści
Najważniejsze źródła zawierające witaminę B13
Mało kto, a właściwie tylko osoby mocno zaangażowane w temat suplementacji i żywienia interesują się kwasem orotowym i Jego obecnością w produktach spożywczych. Tymczasem w większych bądź mniejszych ilościach dostarcza go każdy z nas, a źródła jego występowania to standardowe produkty spożywcze.
Najlepszym źródłem są niektóre rodzaje nabiału jak np. kwaśne mleko czy też serwatka. Dążąc do pozyskania kwasu ortowego z naturalnych źródeł warto również włączyć do diety warzywa korzenne. Pamiętajmy jednak, że symboliczne ilości witaminy B-13 występuje niemal wszędzie, więc nie da się jej do końca wyizolować z naszej diety.
Kwas orotowy – wpływ na organizm
Substancja ta znana jest przede wszystkim sportowcom, którzy wykorzystują ją do poprawy parametrów treningowych czy też składu ciała. Ponadto doskonale wpływa na pracę naszej wątroby, narządu posiadającego zdolność do regeneracji, a kwas orotowy jest czynnikiem wspierającym ten proces. Jego potencjał wynika ze zdolności do naprawy hepatocytów.
Wciąż trwają badania nad potencjałem anabolicznym kwasu orotowego, jednak póki co przypuszcza się, że może prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej jako jeden z niehormonalnych anabolików. Nie jest jednak znany dokładny mechanizm takiego stanu rzeczy. Ponadto B13 jak inne witaminy z tej grupy uczestniczy w produkcji krwinek czerwonych oraz białych co zapewnia skuteczną profilaktykę przed niedokrwistością czy anemią.
W większych dawkach podawanych z zewnątrz może korzystnie wpływać także na procesy trawienne. Może również wspierać wykorzystywanie fosfokreatyny w trakcie wysiłku fizycznego. Ma zastosowanie profilaktyczne w wielu chorobach takich jak stwardnienie rozsiane, angina czy zapalanie opłucnej.
Niedobór witaminy B13
Wciąż nie zostało ustalone zapotrzebowanie człowieka na kwas orotowy, nie mniej jednak wchodzi razem z witaminami B12 oraz kwasem foliowym w skład związków opóźniających widoczne symptomy starzenia się, jak i również stabilizujących poziom naszego cholesterolu. Rola przeciw starzeniu się jest jedną z tych właściwości na której potwierdzenie znajdziemy niezależne badania, więc możemy ją oficjalnie przypisać dla kwasu ortotowego.
Na niedobory szczególnie powinny uważać osoby z marskością wątroby lub podobnymi dolegliwościami. Wówczas warto przyjmować kwas orotowy w postaci suplementów diety, aby zrealizować dzienne zapotrzebowanie. Długotrwałe braki B13 w organizmie prowadzą do osłabienia, anemii oraz spadku siły mięśni. Choroby anemiczne wynikają przede wszystkim z ograniczonej produkcji krwinek o czym już wspominaliśmy wcześniej. W skrajnych przypadkach spotyka się powiązania pomiędzy małą ilością kwasu orotowego a artretyzmem. Skutki nadmiaru nie są jeszcze poznane.
Suplementacja kwasem orotowym
Występuje w postaci suplementów kapsułkowanych oraz w formie proszku. Posiada prawdopodobnie potencjał anaboliczny oraz usprawniający syntezę białek mięśniowych, dlatego często wykorzystują go kulturyści. Sporą popularnością cieszy się także w połączeniu z innymi związkami gdzie tworzy ich bardziej biodostępne postacie jak np. orotan kreatyny.
Przy niedokrwistości również ma swoje zastosowanie lub zmęczeniu i dysfunkcjach układu nerwowego, jednak w takich przypadkach warto łączyć kwas orotowy z innymi witaminami z grupy B.
Bibliografia:
- Orotate (orotic acid): An essential and versatile molecule.
- Orotic acid in water solution, a DFT and (13)C NMR spectroscopic study.
- Diagnostic value of urinary orotic acid levels: applicable separation methods.
- Orotic acid sodium salt in kidney stones and urinary deposits.
- Orotic acid improves left ventricular recovery four days after heterotopic transplantation.
- Nitrogen-stimulated orotic acid synthesis and nucleotide imbalance.
Konsultacja merytoryczna: LEK. MARCIN KUBISA
Wszystko super ale od jakiegoś czasu nie dostępny w sprzedaży osobno – zakaz ?