POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Jaki wpływ na mózg ma sen, nikotyna oraz kofeina? 0

Suplementy diety na mózg

Kofeina śmiało może stawać w szranki z lekami poprawiającymi koncentrację. U ochotników, którym nie pozwolono zasnąć przez dwie doby, kofeina wspierała pamięć i sprawność intelektualną równie skutecznie jak najwyższe dawki modafinilu (popularnego – i nadużywanego w USA – leku poprawiającego koncentrację).

kofeina

Nie przesadzajmy jednak z kawą. Choć niewątpliwie kofeina pobudza mózg, jej nadmiar powoduje rozdrażnienie i trudności z koncentracją. U większości osób najlepszy efekt daje duża filiżanka kawy wypita rano. To wystarczy, by się ożywić i zachęcić umysł do pracy. Kawę lepiej zastąpić preparatami z guaraną, która stymuluje pracę mózgu i zmniejsza senność (w przeciwieństwie do kawy guarana działa długo i nie powoduje takich niepożądanych działań jak kofeina). Jeszcze skuteczniejszą opcją są jednak zaawansowane suplementy nootropowe wspierające pracę mózgu jak Neurogenesis czy Oxiracetam,

Zielona herbata jako alternatywa

Picie nadmiernej ilości kawy szybko pobudza, ale równie szybko jej działanie słabnie, zostawiając takie objawy, jak kołatanie serca, niepokój, rozdrażnienie i zaburzenia koncentracji.

Pijmy lepiej zieloną herbatę, która jest znacznie lepszym napojem niż kawa. Zawiera nie tylko podnoszącą poziom energii kofeinę, ale również teinę, pozwalającą zlikwidować napięcie i działającą uspokajająco. Sięgajmy też po wodę mineralną, ponieważ wspomaga procesy biochemiczne w mózgu. Zdaniem specjalistów rewelacyjne wyniki daje picie soku z winogron. Chodzi tu o ich ciemną odmianę, która poprawia pamięć krótkoterminową, a także koordynację. Często zielona herbata wchodzi w skład nawet najlepszych spalaczy tłuszczu.

Działanie nikotyny

Wpływ nikotyny na mózg był wielokrotnie przedmiotem rozważań badaczy. Dopiero niedawno w National Institute of Drug Abuse przedstawiono wyniki badań aktywności mózgu palaczy rozwiązujących testy na szybkie kojarzenie. Okazało się, że nikotyna wyraźnie poprawia skuteczność rozwiązujących testy. Jak? Badania z użyciem rezonansu magnetycznego wykazały, że większemu pobudzeniu ulega kora czołowa i przedczołowa odpowiedzialna za pamięć krótkotrwałą – nikotyna wzmacnia połączenia między komórkami nerwowymi w tej części mózgu.

Ze względu na olbrzymią szkodliwość palenia papierosów znacznie zdrowiej jest jednak sięgnąć po inne mózgowe dopalacze, tzn. środki wspomagające funkcjonowanie mózgu – odpowiednie artykuły żywnościowe i przyprawy ziołowe.

Naturalne metody na energie oraz dobry nastrój

  • Śmiejmy się dużo i głośno. Nasz organizm wydziela wtedy hormony szczęścia – endorfiny.
  • W chwili przygnębienia przywołujmy z pamięci miłe wspomnienia.
  • Ubierajmy się kolorowo. Zwłaszcza barwy żółta, czerwona i pomarańczowa zapobiegają znużeniu i senności.
  • Otaczajmy się łagodnymi odcieniami żółci i pomarańczu, unikajmy brązu i szarości.
  • W chwili zdenerwowania lub odczuwania niczym nieuzasadnionego lęku posiedźmy kilka minut w ciszy. Hałas bowiem wywołuje stres i agresywne reakcje.
  • Śpiewajmy i tańczmy – to świetny sposób na przypływ energii i dobrego nastroju.

Jaki wpływ na pracę mózgu ma sen?

Po kilkunastu godzinach aktywności mózg traci zdolność twórczego działania. Pojawiają się zaburzenia koncentracji, pogarsza refleks, wzrasta drażliwość. Sen jest niezbędny, by podświadomość mogła przetworzyć i uporządkować odebrane w ciągu dnia bodźce.

Sen „powstaje” w szyszynce, niewielkim organie umiejscowionym u podstawy mózgu. O zmierzchu przysadka mózgowa powoli przestaje produkować hormony „jawy”, szyszynka natomiast zaczyna pompować do krwi coraz więcej hormonu snu: melatoniny. Związek ten hamuje kreatywność i aktywność. Lekarze uważają szyszynkę za narząd sterujący biologicznym rytmem doby.

Ponieważ przy sztucznym świetle zdezorientowana szyszynka nie potrafi rozpoznać pory dnia, wydziela melatoninę po troszeczkę przez cały czas. W rezultacie bez przerwy odczuwamy zmęczenie. A wieczorem nie potrafimy zasnąć, gdyż brak nam dawki uderzeniowej hormonu snu zużytego już w ciągu dnia. W ten sposób pozbawiamy mózg możliwości snu i regeneracji.

Zdrowy sen regeneruje mózg

Sen czyni nas mądrzejszymi – przekonują badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Odkryli oni, że w czasie nocnego wypoczynku tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Powstają one w fazie tzw. snu głębokiego (NREM). Dzięki niej w pamięci długotrwałej utrwalają się przeżyte w ciągu dnia doświadczenia.

Aby mózg prawidłowo funkcjonował, ważny jest nie tylko nocny sen, ale także krótkie drzemki w ciągu dnia. Jakże często zdarza nam się pilna praca, a tu nic się nie klei. Brakuje nam pomysłów, nie możemy się skoncentrować, wszystko leci nam z rąk.

Bibliografia:

  1. Caffeine for apnea of prematurity: Effects on the developing brain.
  2. Nicotine and the adolescent brain.
  3. Sleeping on the motor engram: The multifaceted nature of sleep-related motor memory consolidation.
  4. Modeling the effect of sleep regulation on a neural mass model.
  5. Magdalena Bartmańska Nadciśnienie tętnicze 2013;17(5):384-392.

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba kliknięć 158

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *