POMOC:   tel: (+48) 600 607 709   |   (+44) 0 7367 534919    |      sklep@bestbody.com.pl    |    Infolinia czynna PN-PT 09-17

Zioła wpływają na pamięć i koncentrację 1

Zioła wpływają na pamięć i koncentrację

Wiele popularnych ziół wywiera dobroczynny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Zioła były wykorzystywane przez człowieka od najdawniejszych czasów. Często przypisywano im uzdrawiającą, wręcz magiczną moc. To, co dziś wiemy o właściwościach roślin leczniczych stanowiących bazę suplementów prozdrowotnych, jest wypadkową doświadczeń gromadzonych przez minione tysiąclecia oraz współczesnych badań, które weryfikują i uzupełniają wiedzę dawnych zielarzy, magów, mnichów, medyków. Zioła leczą, chronią, wzmacniają siły odpornościowe organizmu. Pomocne są także wtedy, gdy pamięć zaczyna zawodzić i pojawiają się trudności z pamięcią i koncentracją.

Dzięki ziołom nie tylko poprawiamy obecną kondycję mózgu, ale przede wszystkim nie dopuszczamy do powstania i utrwalenia się zmian, które mogą wpłynąć na naszą zdolność zapamiętywania i sprawność myślenia w przyszłości. Znajdujące się w niektórych ziołach substancje biologicznie czynne korzystnie wpływają na zdrowie mózgu, chronią go przed uszkodzeniami, poprawiają jego funkcjonowanie. Najlepsze pod względem składu produkty zawierają połączenie synergistycznie działających ziół w tym kierunku. Do czołówki możemy zaliczyć takie stacki nootropowe jak Infinite Brain czy Omniscienti.

zioła na koncentrację

Na czym polega dobroczynne działanie roślin?

  • Zawierają antyoksydanty (przeciwutleniacze), które niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek.
  • Odżywiają mózg, dostarczając zwiększoną ilość tlenu i glukozy, które są niezbędne jego komórkom do prawidłowego funkcjonowania.
  • Wspomagają neuroprzekaźniki. Są to substancje (m.in. dopamina, serotonina), za których pośrednictwem komórki nerwowe komunikują się ze sobą. Zioła albo zwiększają ich produkcję, albo spowalniają tempo ich rozpadu.
  • Zawierają tzw. neuroprotektory, związki, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniami spowodowanymi nieprawidłowym, osłabionym krążeniem krwi lub substancjami toksycznymi. Jest to bardzo istotne, ponieważ raz uszkodzona komórka nerwowa nie może zostać odbudowana, na jej miejsce nie pojawi się też nowa.

Jakie zioła poprawiające pamięć i koncentrację proponuje Dieta Funkcjonalna?

Dieta Funkcjonalna opiera się na dodawaniu do zwyczajnych posiłków (ale przygotowanych zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia) leczniczych ziół przyprawowych. Wyodrębniono w niej m.in. grupę ziół koncentracji i sprawności umysłu, poprawiających ukrwienie mózgu, przyczyniających się do rewitalizacji wzroku i słuchu u osób starszych. Takie dolegliwości, jak dzwonienie w uszach, szum, bóle głowy, osłabienie pamięci, huśtawka nastrojów, lęki prowadzące nawet do stanów depresyjnych często mają podłoże miażdżycowe i związane są z arteriosklerozą naczyń mózgowych.

Dieta Funkcjonalna proponuje przyprawy leczące i herbaty łagodzące te dolegliwości, poprawiające krążenie i dotlenienie mózgowe, zapobiegające obrzękowi. Polecane są zarówno osobom starszym (mającym problemy z chorobami Alzheimera, Parkinsona, jaskrą, zaćmą itp.), jak i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Zalecane są także osobom uczącym się (np. w czasie egzaminów, sesji naukowych) i tym, których praca związana jest z intensywnym wysiłkiem umysłowym.

Jakie właściwości prozdrowotne wykazują zioła z grupy koncentracji i sprawności umysłu?

Barwinek pospolity (Vinca minor) – odżywia mózg. W medycynie ludowej stosowano go przy zaburzeniach nerwowych, napadach epilepsji, koszmarach sennych. Dziś wiadomo, że roślina ta zwiększa dotlenienie mózgu, ma właściwości przeciwmiażdżycowe. Działanie to zawdzięcza zwłaszcza jednemu składnikowi – winkaminie. Substancja ta rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie mózgowe, niszczy wolne rodniki.

Bazylia, bazylek ogrodowy (Ocimum basilicum) – niezwykle modna była już w średniowieczu. Mówiono o niej, że „ożywia ducha i od złej miłości ratuje”, albo nazywano ją „miłosnym zielem”. Dziś wiadomo, że bazylia ma działanie zarówno pobudzające – przy stanach depresyjnych, jak i uspokajające – przy nerwicach i stresach. Wspomaga też pracę umysłu.

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) – pomocny jest w leczeniu depresji, melancholii, wyczerpania nerwowego. Często wchodzi w skład suplementów diuretycznych.

Głóg kwiat (Crataegus oxyacantha) – powinny po niego sięgać przede wszystkim osoby chore na nadciśnienie oraz arytmię. Rozluźniające i uspokajające działanie głogu pomoże także osobom, które żyją w ciągłym biegu, są znerwicowane i cierpią na bezsenność.

Miodownik, melisa lekarska (Melissa officinalis) – jest doskonała w stanach depresji i napięć, przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego – zwłaszcza wywołanych nerwami. Zwalnia napięcia obwodowych naczyń krwionośnych, odpręża i regeneruje system nerwowy. Jeszcze ciekawszą alternatywą wydają się być suplementy posiadające większy potencjał w zakresie poprawy jakości snu i regeneracji układu nerwowego jak przykładowo Hydrapharm Revival, jeden z liderów pod względem skuteczności.

Żeń-szeń (Panax ginseng) – określany często jako potrawa bogów, eliksir życia, nektar nieśmiertelności… – przywraca witalność, wzmacnia siły psychiczne i fizyczne, pobudza mózg do działania, a utrzymując go w stanie czujności, opóźnia wystąpienie uczucia zmęczenia. Ceniony w suplementacji jest szczególnie Żeń-Szeń Indyjski, czyli popularna Aszwaganda oraz Malezyjski, znany jako LongJack.

Jak dobierać i stosować w kuchni przyprawy ziołowe?

Przyprawy ziołowe leczą, ale także poprawiają smak potraw, nadając im bogaty aromat i piękną barwę. Dobranie odpowiedniego gatunku ziół przyprawowych do określonej potrawy jest sztuką. Ziele musi uwydatnić naturalny smak jedzenia, ale nie może go zagłuszyć. Nie wolno więc dosypywać go do potraw ponad miarę.

W Diecie Funkcjonalnej zioła dodaje się do potraw z umiarem z dwóch powodów. Po pierwsze, by potrawa nie zatraciła swego właściwego smaku i zapachu. Po drugie, aby zbyt wielka dawka przypraw nie była szkodliwa dla zdrowia – zgodnie z zasadami homeopatii suplementujemy się niewielkimi dawkami. Dieta Funkcjonalna jest niekłopotliwa i niedroga, a systematyczne jej stosowanie przynosi wiele korzyści, takich jak spowolnienie procesów starzenia (choć w tym zakresie bezkonkurencyjny wydaje się od kilku lat związek znany jako Niagen ) oraz poprawa koncentracji i pamięci.

Jakie preparaty i poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego wybrać?

W kłopotach z pamięcią pomoże miłorząb japoński. W aptekach jest spory wybór preparatów zawierających wyciągi z tej rośliny. Usprawnia ona krążenie krwi w mózgu, zwiększa jej przepływ, dzięki czemu komórki w mózgu otrzymują więcej tlenu i składników odżywczych. Zawarte w tej roślinie flawonoidy wiążą wolne rodniki i zapobiegają miażdżycy, poprawiają ukrwienie mózgu, a zatem również wzmacniają pamięć. Miłorząb zapobiega starzeniu się mózgu. Kupując suplementy zawierające w swym składzie tę roślinę, trzeba wybierać preparaty standaryzowane.

Osoby, które na przełomie pór roku czują się słabsze, mogą dodać sobie energii, zażywając preparaty z wyciągiem z żeń–szenia. Wspomaga on zdolności organizmu do adaptowania się do najbardziej niekorzystnych warunków zewnętrznych. Działa też pobudzająco na mózg. Zwiększa witalność, pomaga dłużej zachować sprawność fizyczną i intelektualną, opóźnia procesy starzenia się organizmu. Osobom narażonym na ciągły stres oraz mającym kłopoty z koncentracją – dawka energii zawarta w żeń-szeniu pomoże złagodzić objawy związane z nadmiarem pracy i przemęczeniem.

Podsumowanie

Na rynku istnieje wiele ziół oraz roślin które mają bardzo pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Niektóre z nich działają energetyzująco, inne relaksują, jednak wszystkie mogą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Przy wyborze danego suplementu warto kierować się Jego składem oraz stopniem standaryzacji poszczególnych składników aktywnych.

Bibliografia:

  1. State of Panax ginseng Research: A Global Analysis.
  2. Metabolic dynamics and physiological adaptation of Panax ginseng during development.
  3. Treatment of Vinca minor Leaves with Methyl Jasmonate Extensively Alters the Pattern and Composition of Indole Alkaloids.
  4. Melissa officinalis L. – A review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology.
  5. Summary of Hypericum perforatum

Oceń artykuł

Kliknij aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba kliknięć 143

Jako pierwszy możesz ocenić ten artykuł

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Artykuł powstał w oparciu o publikacje, szkolenia lub też wypowiedzi poniżej prezentowanego eksperta oraz na podstawie wskazanej wyżej bibliografii.

Ekspert sklepu Best Body od ponad 15 lat związany z kulturystyką i fitness, regularnie zgłębiający tematykę suplementacji, odżywiania, metod treningowych oraz biochemii. Autor licznych publikacji do czasopism branżowych i setek artykułów tematycznych. Absolwent kierunków medycznych na Polskich i zagranicznych uczelniach wyższych. Specjalista w dziedzinie tworzenia innowacyjnych suplementów diety dedykowanych dla wyczynowych sportowców.

1 Comments

  1. Kozieradka nie nadaje się bo śmierdzi pot po niej więc odradzam. Szałwia wcale nie działa! Natka pietruszki na mnie nie działało. Yerba mate śmierdzi szambem a smak peta w ustach zniechęca mocno. Poza tym meliska, rumianek na uspokojenie wyciszenie i obniża koncentracje! Czerwona herbata nie sprawdza się, a w nadmiarze szkodzi. Zielona daje tylko wyciszenie spokój i bywa w nadmiarze rakotwórcza. Tabletki sesja to jakieś panaceum w cale nie działa, a płaci się sporo! Miłorząb tylko w mieszance jest skuteczny
    1 łyżka mielonego miłorząbu biloba, 2 łyżki mięty, 3 łyżki wierzbownicy, szczypta żeń szenia. Pijesz szklankę rano i przed spaniem. W Ameryce popularny przepis w środowisku aktorów, prawników, polityków, przedsiębiorców, lekarzy. Pije się przez miesiąc co najmniej, ale nie ma skutków ubocznych są same plusy! Zwiększa się długość Ptoka, rośnie koncentracja, rośnie prędkość czytania ze zrozumieniem, zwiększa się pamięć, zwiększa się elastyczność mięśni, a nawet chroni przed wczesną siwizna i wypadaniem włosów. Polecam tylko mężczyznom, chyba że kobieta chce mieć ptoka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *