Dopamina to składnik w organizmie, który zostaje wytworzony, a także wydzielany przez komórki nerwowe, które znajdują się w mózgu, a także w rdzeniu kręgowym. Jest to neuroprzekaźnik, który ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu, nasze samopoczucie, a także kondycję. Dopamina wpływa na poczucie energii, dodaje sił. Jej odpowiedni poziom w organizmie sprawia, że mamy lepsze samopoczucie. Dodatkowo dodaje nam motywacji do działania. Jest wiele różnych właściwości, które posiada dopamina, a jej niski poziom ma negatywny wpływ na działanie organizmu. Koniecznie sprawdź, dlaczego dopamina jest tak ważna, jakie ma ona działanie i w jaki sposób zwiększyć jej stężenie w organizmie. Wykazuje synergiczne działanie z wieloma witaminami między innymi Sulbutiaminą czy Kobalaminą.
Dopamina jest jednym z organicznych związków chemicznych, które znajdują się w organizmie człowieka. Jej obecność jest niezbędna, by wiele funkcji układów było prawidłowych. Do jej syntezy wykorzystywana jest witamina B5, której niedobory zmniejszają produkcję tego neuroprzekaźnika. To jakie ma ona działanie zależy od tego, w jakim miejscu się ona znajduje. Dopamina ma wpływ między innymi na proces ciśnienia tętniczego krwi. Ma ona również wpływ na regulację napięcia mięśniowego, co doskonale wpływa na ciało sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dopamina ma niezastąpione działanie na pracę wszystkich gruczołów endokrynnych, a dodatkowo wpływa również na proces odczuwania emocji.
Dopamina ma także wpływ na prace układu hormonalnego człowieka. Jest ona niezwykle ważna dla procesu wydzielania prolaktyny, ponieważ reguluje ona jej poziom, a to dzięki temu, że ma ogromny wpływ na funkcjonowanie przysadki mózgowej. Jest to jeden z ważniejszych neuroprzekaźników, który bierze udział w regulacji pracy układu nerwowego podobnie jak adaptogeny.
Nie można zapomnieć, że niski poziom dopaminy w organizmie jest niebezpieczny dla zdrowia, a to dlatego, że doprowadzić może do wielu poważnych zaburzeń w pracy niemal wszystkich układów. Jej niskie stężenie może być przyczyną wielu schorzeń neurologicznych. Może się przyczyniać do rozwoju pląsawicy, zaburzeń psychicznych, demencji, schizofrenii, uzależnienia, a także zaburzeń w układzie hormonalnym.
Ważne jest więc, by każdy z nas doskonale zdawał sobie sprawę z tego, w jaki sposób można podnieść poziom dopaminy w organizmie. W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
L-Dopa – najlepszy sposób jak podnieść dopaminę
Jeśli pojawiają się u nas objawy, które mogą świadczyć o niedoborach dopaminy, to zaczynamy się zastanawiać, co możemy zrobić, by podnieść jej poziom. Nie ma w tym nic trudnego, ponieważ na rynku znajduje się wiele rodzajów suplementów diety, które mogą nam w tym pomóc. Ich zadaniem jest zwiększenie ilości dopaminy w organizmie, a to dzięki temu, że wspierają one pracę układu nerwowego, a także rdzenia kręgowego, a są to ośrodki, które są odpowiedzialne za proces wydzielania dopaminy.
Jednym z najskuteczniejszych suplementów na podniesienie poziomu dopaminy, jest L-Dopa. Jest to suplement diety, w którego skład wchodzi lewodopa. Jest to preparat, który na polskim rynku nie jest szczególnie znany, ale za granicą cieszy się popularnością. Należy on do naturalnych aminokwasów, a jest on lustrzanym odbiciem dla DOP-y. To jakie działanie ma L-Dopa zależy od tego, w jaki sposób jest ona przyjmowana. Niestety suplement diety przy błędach suplementacji ma znacznie mniejszą skuteczność, ale bez względu na to jego celem jest zwiększenie stężenia dopaminy w organizmie. Tak więc tego rodzaju suplementy diety dodają nam energii i doskonale wpływają na nasz nastrój. Dzięki nim czujemy się pełni sił i mamy więcej motywacji do działania. Mają one również zbawienne działanie na pracę organizmu, tak więc ich spożywanie niesie ze sobą wiele korzyści. Warto również pamiętać, że skuteczność tego suplementu diety wielokrotnie została potwierdzona przez liczne badania.
L-Dopa – jak dawkować
Jak w przypadku każdego suplementu diety zanim zdecydujesz się na jego spożywanie warto być dowiedział się, jakie są zasady jego stosowania. Przed pierwszym przyjęciem zapoznaj się z zaleceniami producenta, by suplementacja przebiegła prawidłowo. Konieczne jest również określenie dawkowania. W przypadku L-DOPA wskazana dawka zazwyczaj wynosi od 150 do 500 mg ma dobę. Dawki te można rozkładać na kilka lub przyjmować na raz. Warto rozłożyć dawki na trzy, a każdą z nich przyjmować przed posiłkiem. Warto wybierać posiłki, które są bogate w węglowodany, a ubogie w białka. Dzięki temu suplement diety ma skuteczniejsze działanie i lepiej się wchłania.
Na rynku dostępne są różne rodzaje L-Dopy. Można ja kupić a postaci proszku lub w kapsułkach. To jaką forę suplementu diety wybierzemy zależy do nas oraz od naszych potrzeb. Osoby lubiące i ceniące wygodę będą wybierać suplement w postaci kapsułek, ponieważ ich spożywanie jest zdecydowanie łatwiejsze. L- dopa wchodzi również w skład wielu bardziej złożonych suplementów diety wspierających nasz umysł.
Bibliografia:
- The role of L-DOPA in plants.
- Improving L-dopa therapy: the development of enzyme inhibitors.
- Analysis of l-DOPA-derived melanin and a novel degradation product formed under alkaline conditions.
- Opposite effects of l-dopa and DBS-STN on saccadic eye movements in advanced Parkinson’s disease.
- Walther Birkmayer, Co-describer of L-Dopa, and his Nazi connections: victim or perpetrator?
- F.R. Schneier i inni, Low dopamine D(2) receptor binding potential in social phobia, „The American Journal of Psychiatry”, 157 (3), 2000, s. 457–459,