Kategorie
BATONY
Batony to najpopularniejsze dietetyczne przekąski z jakimi mamy do czynienia w branży fitness. Największą renomą cieszą się oczywiście batony proteinowe zawierające w składzie pełnowartościowe białko oraz węglowodany i tłuszcze. Są to najbardziej zbilansowane batony, które sprawdzają się jako zamiennik posiłku i możemy uznać je za wartościowe. Nieco mniej popularne są batony energetyczne, które sprawdzają się przede wszystkim podczas długotrwałego wysiłku, a ich zadaniem jest jak najszybsze dostarczenie nam odpowiedniej porcji kalorii i węglowodanów.
Batony białkowe własnej produkcji
Pod wieloma względami jest to najlepsza opcja, jednak wymaga od nas odrobiny kreatywności. Po pierwsze sami ustalamy wielkość porcji oraz za pomocą własnej modyfikacji przepisów możemy regulować ilość makroskładników czy wpływać na dodatki smakowe. W dobie szerokiego dostępu do zdrowej żywności, zaawansowanych słodzików, odżywek białkowych czy wiedzy kulinarnej, ich produkcja wcale nie jest taka trudna. Na pewno będzie bardziej opłacalna i pomoże nam rozwinąć dodatkowe zdolności.
Czy batony białkowe zatłuszczają?
Tak naprawdę każdy rodzaj jedzenia w nadmiarze może spowodować duże przyrosty tłuszczu. Nie możemy powiedzieć, że to właśnie batony odpowiadają za nadwagę, ale ogólne zapotrzebowanie kaloryczne, której nieświadomie często przekraczamy. W przypadku batonów białkowych warto wybierać te o mniejszej ilości kalorii, cukrów (również tych alkoholowych). Jeśli będą stanowiły jedynie uzupełnienie naszej diety bądź alternatywę dla posiłku w niektórych sytuacjach, to z pewnością nie będą źródłem nadwagi.
Suplement diety to nie lek, nie musi mieć potwierdzonej skuteczności, dlatego jeśli szukamy dobrych batonów to warto wybierać produkt oparty o składniki mające udowodnione działanie. Do tego typu składników należą m.in.:
- białko serwatkowe,
- białko mleka,
- vitargo,
- olej MCT.
Bibliografia:
Supplementation with a whey protein hydrolysate enhances recovery of muscle force-generating capacity following eccentric exercise.
https://www.jsams.org/article/S1440-2440(08)00118-7/fulltext
Stimulation of net muscle protein synthesis by whey protein ingestion before and after exercise.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16896166/
Resistance exercise with whey protein ingestion affects mTOR signaling pathway and myostatin in men.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19299575/
Whey protein supplementation and muscle mass: current perspectives.
https://www.dovepress.com/whey-protein-supplementation-and-muscle-mass-current-perspectives-peer-reviewed-fulltext-article-NDS
Health-Related Aspects of Milk Proteins.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5149046/
Multifunctional peptides encrypted in milk proteins.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15630170/
Casein Protein Supplementation in Trained Men and Women: Morning versus Evening.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421981/
Weight-loss diet that includes consumption of medium-chain triacylglycerol oil leads to a greater rate of weight and fat mass loss than does olive oil.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/
The Effect of Various Carbohydrate Supplements on Postprandial Blood Glucose Response in Female Soccer Players.
https://scholarcommons.usf.edu/etd/3281/
The effects of a starch based carbohydrate alone or in combination with whey protein on a subsequent bout of exercise performance – preliminary findings.
https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-6-S1-P13